پیمان مَعادی (زادهٔ ۹ تیر ۱۳۴۹ در نیویورک) کارگردان، فیلمنامه‌نویس و بازیگر ایرانی-آمریکایی زاده نیویورک است که در ۶ سالگی به ایران آمد. او برای نقش‌آفرینی در فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین» و «دربارهٔ الی» به عنوان بازیگر صاحب سبک، شناخته شد. وی برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر شد. او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین دریافت کرد. پیمان معادی از بازیگران ایرانی-آمریکایی است از مهم‌ترین نقش‌های بین‌المللی او می‌توان در نقش علی در فیلم کمپ ایکس ری ، فیلم آخرین شوالیه ها در کنار مورگان فریمن و در نقش پدر نصیر خان در سریال بریتانیایی آن شب اشاره کرد.

پیمان معادی فرزند یک زوج ایرانی است که در سال ۱۹۷۰ در نیویورک، آمریکا به دنیا آمد. رشته تحصیلی این بازیگر مهندسی متالوژی بوده و در دانشگاه کرج فارغ‌التحصیل شده‌است. وی علاوه بر فعالیت در عرصه هنر و بازیگری، مالک یک گالری ساعت در تهران است. او فعالیت خود را در سینما به عنوان فیلمنامه‌نویس با نگارش فیلم‌نامه آواز قو آغاز کرد و تا چند سال به نوشتن فیلم‌نامه‌هایی مانند عطش، کافه ستاره، کمای و … مشغول بود. معادی برای اولین بار در سال ۱۳۸۷ به عنوان بازیگر در فیلم درباره الی به کارگردانی اصغر فرهادی ظاهر شد و بازی قابل توجهی ارائه داد. معادی در سال ۲۰۱۴ در سریالی به نام آن شب محصول شبکه اچ‌بی‌او به کارگردانی استیون زایلیان بازی کرد که در سال ۲۰۱۶ پخش آن آغاز شد، معادی در این سریال در کنار جان تورتورو و مایکل کی ویلیامز نقش شخصیتی به نام سلیم خان را ایفا می‌کند. زایلیان یکی از نویسندگان فیلم‌نامه فهرست شیندلر اثر استیون اسپیلبرگ بوده‌است. او همچنین در فیلم شش زیرزمین همبازی رایان رینولدز به کارگردانی مایکل بی شد. پیمان معادی و مایکل بی دومین همکاری خود را بعد از فیلم «۱۳ ساعت» تجربه می‌کنند. برف روی کاج‌ها اولین فعالیت معادی در عرصه کارگردانی است. این فیلم در سی‌امین جشنواره فیلم فجر برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد. بمب؛ یک عاشقانه، دومین فیلم اوست که در سی و ششمین جشنواره فجر، جایزه ویژه هیئت داوران، جایزه بهترین کارگردانی در ششمین دوره جشنواره فیلم بسفر و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در چهارمین دوره جشنواره فیلم سینه ایران تورنتو و جایزه بهترین فیلمنامه را از جشنواره آسیا پاسیفیک در سال ۱۳۹۳ دریافت کرده‌است. النی کاریندرو، موسیقی ساز مطرح سینمای جهان که موسیقی متن بسیاری از فیلم‌های تئو آنگلوپولوس را ساخته با حضور در پروژه بمب؛ یک عاشقانه، برای نخستین بار موسیقی یک فیلم از سینمای ایران را ساخته‌است. معادی در سال ۲۰۱۴ به عنوان بازیگر نقش اول در اردوگاه اشعه ایکس در نقش علی به ایفای نقش پرداخت. کریستن استوارت به عنوان نقش وی در این فیلم ظاهر شد. اردوگاه اشعه ایکس در جشنواره فیلم ساندنس رونمایی شد و بازی معادی مورد توجه منتقدان و عموم قرار گرفت. معادی در سال ۲۰۱۵ به پروژه آخرین شوالیه‌ها پیوست و همبازی مورگان فریمن و کلایو اوون شد. او در سال ۱۳۹۵ در فیلم ابد و یک روز به ایفای نقش پرداخت و بازی وی مورد توجه منتقدان قرار گرفت و نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر شد و تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد جشن خانه سینما را به دست آورد.

شروع با نوشتن

فعالیت خود را بصورت جدی از سال 1379 وقتی 30 ساله بود با نوشتن فیلمنامه فیلم آواز قو شروع کرد و تا سال 1385 5 فیلمنامه او به فیلم سینمایی تبدیل شد

درخشش با جدایی نادر از سیمین

معادی در سال 1389 نیز با فیلم جدایی نادر از سمین به سینمای بین المللی معرفی شد و توانست خرس نقره ای بهترین بازیگر مرد جشنواره برلین را بگیرد

این فیلم برنده اسکار و گلدن گلوب 2011 نیز شد

ازدواج و همسرش

آقای معادی سالهاست با فرانک قوانلو ازدواج کرده که ثمره این زندگی دو فرزند دختر و پسر بنام های باران و رایان است، این خانواده بین ایران و لس انجلس در رفت و آمد هستند

بازی در هالیوود آمریکا

بعد از تجربه موفق فیلم جدایی نادر از سیمین در عرصه بین المللی، توانست سال 1392 اولین با سریال عدالت کیفری وارد شبکه HBO آمریکا شود

ایشان سپس همین سال در فیلم کمپ ایکس ری بازی کرد و در سال 1393 با فیلم آخرین شوالیه ها تجربه متفاوتی در کنار مورگان فریمن بازیگر مشهور بدست آورد

آقای معادی در سال 94 نیز در سریال آمریکایی 13 ساعت ایفای نقش کرد

جایزه صدا و وجدان حقیقت

مرکز عمومی امور مسلمانان هالیوود (MPAC) پس از اکران فیلم کمپ ایکس ری از پیمان معادی با اهدای جایزه صدا و وجدان حقیقت و متن زیر تقدیر کرد

ما این افتخار را داریم از شما به عنوان مسلمانی که با بازی در فیلم کمپ ایکس ری فضای مناسبی را برای اعتراض به رفتارهای ضدبشری نسبت به یک مسلمان زندانی شده، رقم زدید تقدیر کنیم

نکته سنج اجتماعی ی

خیلی از دوستان اش از قدرت تجزیه و تحلیل او حرف می زنند

به همین خاطر در بسیار از مطالبی که در فضای مجازی به اشتراک می گذارد، رد پایی از کاریکاتور و عکس های معنا داری ی و اجتماعی دیده می شود

در چارچوب زندگی هنری

ولع این را نداریم که خارج از کشور به ستاره تبدیل شویم

از سن من هم گذشته که چنین اشتیاقی داشته باشم، اما خوشبختانه خانواده و دوستان خوبی دارم که هرگز اجازه نمی‌ دهند، ذره‌ ای از چارچوب زندگی‌ هنری‌ ام دور شوم

اصلا اصراری ندارم «باران» بازیگر شود

معادی تجربه همکاری با دختر هشت ساله‌اش را بسیار خوب را ارزیابی می‌کند و توضیح می‌دهد: « البته باران در فیلم «برف روی کاج‌ها» و حتی فیلم کوتاهی که قبلا ساخته‌ام‌، حضور کوتاهی داشت. احساس خوبی دارم که در تئاتر همبازی من است اما اصلا اصرار ندارم بازیگر شود. کاملا به خودش بستگی دارد. اصلا این طور نیست که من یا مادرش او را به سمت پروژه‌های هنری هل بدهیم، کما اینکه تا به امروز از حضورش در پروژه‌هایی که چیزی برایش به همراه ندارد، پرهیز کرده‌ایم.»

او ادامه می‌دهد:« اما به هر حال باران روحیه هنری دارد‌، نقاشی و طراحی می‌کند،‌ شعر و کتاب می‌خواند. در او یک قوه تمیز دیدن می‌بینم که فردا خودش بتواند انتخاب کند. بدم نمی‌آمد به تئاتر هم سری بزند و خودش ببیند می‌تواند بازی کند یا نه. با این حال، این گزیده کاری را که بر او تحمیل شده، دوست دارم و فکر می‌کنم برای خودش خوب است.»

پیمان معادی هم مانند هر پدر دیگری اضطراب‌های زیادی برای دخترش دارد و شبهایی که با «باران» همبازی است، بیش از شب‌های دیگر دچار استرس می‌شود و خود درباره این استرس‌ها می‌گوید:«شب‌هایی که باران روی صحنه است، هم بیشتر اضطراب دارم و هم لذت بیشتری می‌برم چون به غیر از خودم باید به کس دیگری هم فکر کنم ولی به محض اینکه وارد صحنه می‌شود و شروع به اجرا می‌کند،‌استرسم از بین می‌رود چون حس می‌کنم خیلی خوب اجرا می‌کند و همین، استرس مرا کم می‌کند.»

ظاهرا شباهت باران به پدرش فقط در ظاهر او نیست چراکه پیمان معادی می‌گوید: «روحیه‌ باران شبیه روحیه من است. معمولا اصراری به انجام هیچ کاری ندارد مگر اینکه حس کند در آن کار، خوب است. همانطور که من خود همیشه معتقدم برای انجام هر کاری باید بهترینش را انجام بدهی چون برای تمرین و تحقیق وقت زیاد است. خود من هم دیر شروع کردم ولی حس می‌کنم اگر در پروژه‌ای هستم، باید آن را دوست داشته باشم و چیزی به آن اضافه کنم. دلم می‌خواهد باران هم این گونه باشد.»

اخبار هنرمندان فیلم ,معادی ,بازیگر ,جشنواره ,پیمان ,بازی ,پیمان معادی ,جشنواره فیلم ,جدایی نادر ,بهترین بازیگر ,عنوان بازیگر ,سیمرغ بلورین بهترین ,کنار مورگان منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

آهنگ ترکی بانک سخنرانی مذهبی نقشه ي همبارش و شيپ فايل مستر مووی تجهیزات دندانپزشکی آرشیدنت سایت تخصصی | سی اس انلاین سجاد شیرانیان