سلام

مدتی هست گاهی یکبارمیرم خونه سالمندان وبراشون قصه میگم ویا کتاب میخونم . امروز رفتم خونه سالمندان زرتشتی .یه دخترخانمی هست که اونجا کارمیکنه و مثل اکثراوقات اومد دم در که ویلچرم و بهم بده .  روسری نارنجی و لباس خیلی شادی پوشیده بود باخوشحالی گفت امروز جشن تیرگان مون هست . گفتم مبارکه چقدرعالی ! فکرمیکردم نهم تیرباشه ( زرتشتی ها خودشون تقویم خاصی دارند ) گفت نه عزیزم امروزهه .

وقتی رفتم داخل و هنوز شروع به صحبت نکرده بودم که با شیشه آبی کمی خیسم کرد وهمه دست زدن و خندیدن ( رسمشون هست که تو این جشن به هم آب بپاشن واسم جشن شون  آبریزان و آب پاشان یا سرشوران هست  ) . بعد اومد و یک دستبندی که هفت نخ به هفت رنگ  بهم بافته شده بود وبدستم گره زد وگفت این دستبند تیروباد هست .  چند روز دیگه ( نوزده ام تیر) بهتون میگم که این دستبند و روی جای بلندی ( مثل کوه یا پشت بام )بازکنید وآرزویی کنید و بدست باد بسپارید .  

باخودم گفتم چه رسم زیبایی ! رسم بالن آرزوهای سرزمین های دور راشنیده بودیم اما از  دستبند آرزوهای سرزمین خودمون که براساس قصه آرش کمانگیرکه ازکوی البرز تیری و برای مشخص کردن مرز ایران زمین باتمام وجودش رها میکنه و ازنیروی باد کمک میگیره که این تیر ده روز حرکت میکنه  و عاقبت در تنه درخت گردویی می نشینه یادی نکنیم . همچنین ایین فال کوزه ، دوشیزه ایی کوزه ایی از آب پرمیکنه ویک دستمال سبزابریشمی روی دهانه اون میذاره و این کوزه (دوله ) رانزد اونایی که آرزویی دارند میبره واونها چیزکوچکی مثل انگشتر ، سنجاق سر،. دران میندازن وبعد دختر کوزه را زیردرخت سبزسرو میبرد . در روز تیرگان وبعد مراسم ابریزان ، دختردست درکوزه یک چیزی بیرون میاورد و صاحب آرزو خوشحال میشه  که آرزوی او بیرون آمده است . ( دوستان برای دریافت اطلاعات کامل میتونید تو اینترنت آیین مروا (فال کوزه ) و  دستبند تیروباد وسرچ بفرمایید ).

به هرحال روز بسیاربیادماندنی بود وجای شما بسیارخالی بود  . مطمینم  آیین هایی دیگری هم هست که متاسفانه  صدای اون دراین هیاهوها به گوش ما نرسیده و بدست باد سپرده شده .

کوزه ,دستبند ,آرزوهای سرزمین ,خونه سالمندان منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

گروه آموزشی صدرا اسباب کشی اصفهان فروشگاه اُسکار | Oscar Store پرتال سرگرمی و فرهنگی | خبر،سرگرمی،رواشناسی و ... shikbeposh دانلود سرا